Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi(at)kansallisgalleria.fi

Ojanperä Riitta, kokoelmahallintajohtaja

Hämäläinen Tuula, lakimies
Lilja Maria, suunnittelupäällikkö, projektitoimisto
Mikkola Tuija, kokoelmahallintaosaston assistentti
el Tokhy Sherif, projektiassistentti, projektitoimisto

Arkisto ja kirjasto

Pitkänen Piia, arkisto- ja kirjastopäällikkö / vastaava tietoasiantuntija
Hannuksela Lotta, amanuenssi
Heiskanen Suvi, assistentti
Helin Johanna, amanuenssi
Hälikkä Siina, amanuenssi
Hätönen Helena, amanuenssi
Kotipelto Juha, erikoissuunnittelija
Mellais Maritta, amanuenssi
Paloposki Hanna-Leena, erikoistutkija
Selin Leena, amanuenssi
Siitonen Ulla-Mari, tietopalvelusihteeri (kirjasto)
Sääskilahti Susanna, amanuenssi

Konservointi

Hiltunen Kirsi, johtava konservaattori
Hurri Pia, vastaava konservaattori (Ateneum)
Nurminen Siukku, vastaava konservaattori (Kiasma)
Tanhuanpää Ari, vastaava konservaattori (Sinebrychoff)
Voutilainen Kaisu, vastaava paperikonservaattori
Heikkinen Ilkka, konservaattori
Hornytzkyj Seppo, erikoistutkija
Johde Katariina, konservaattori
Kantanen Liisa, paperikonservaattori
Kervinen Suvi, konservaattori
Rajaniemi Minna, konservaattori
Vuori Riitta, kehystäjä

Koordinointi

Rajalin Riitta, koordinointipäällikkö
Erwe Minna, vastaava näyttelyregistraattori (Ateneum)
Forss Anne-Mari, näyttelyregistraattori (Sinebrychoff)
Henriksson Arto, ajomestari
Peltonen Juha, ajoneuvonkuljettaja
Pirkkalainen Anna, näyttelyregistraattori (Ateneum)
Rantala Satu, kokoelmaregistraattori

Kuvaamo

Mykkänen Pirje, kuvaamopalvelupäällikkö
Aaltonen Hannu, valokuvaaja
Nasretdin Ainur, kuvankäsittelijä
Nurminen Jenni, valokuvaaja
Pakarinen Hannu, valokuvaaja
Soveri Niko, videoeditoija
Virtanen Petri, valokuvaaja

Museotekniikka

Ahlgrén Anssi, museotekniikkapäällikkö
Yli-Tepsa Antti, projektipäällikkö
Ervasti Tarja, valaistusmestari
Hallikainen Mikko, näyttelymestari
Hiltunen Timo, näyttelymestari
Hintz Mikko, näyttelymestari
Kantanen Jari, näyttelymestari
Kervinen Martti, vastaava näyttelymestari
Kivinen Kati, näyttelymestari
Kuitula Mauri, näyttelymestari
Lehtomaa Raimo, näyttelymestari
Leino Matti, näyttelymestari
Lukinmaa Reine, AV-mestari
Lähteenaho Jouni, AV-mestari
Martikainen Mikko, näyttelymestari
Naalisvaara Johanna, valaistusmestari
Nurminen Timo, AV-mestari
Penna Asko, projektityöntekijä
Peri Olli, näyttelymestari
Päivinen Isa, vastaava näyttelymestari
Riihikallio Ilkka, AV-mestari
Toivola Tiina, näyttelymestari
Träskman Mirek, näyttelymestari
Vahteristo Jyrki, näyttelymestari
Viinikainen Mikko, näyttelymestari